8 Mart 2017 Çarşamba

İNANÇİnanç , tartışılamaz , sorgulanamaz düşünceler , kavramlar bütünü diye de tanımlanabilir. Değişik toplulukların farklı inançları olabilir. Örneğin Hindular için inek kutsaldır. Rayların üzerine yattığında tren isterse bir “öküz” ü taşısın inek yerinden kalkmadıkça tren hareket edemez.
Anadolu`da sayısız kutsal çeşme ( Bazılarına ayazma derler ), kutsal ağaç, kutsal mekan ( türbe ) bulunur. Ağaçlara dilek dileyip çaputlar asarlar. Çeşmenin suyundan içenin şifa bulacağına inanılır. Türbe olarak bilinen mezarda kimin ya da neyin bulunduğu kesin olarak bilinmese de (bazı  mezarların boş olduğu , bazı mezarlarda ise hayvan iskeleti çıktığı bilinse de ) ziyaretçilerin her türlü dileğini karşılayacağına inanılmaktadır.
Örneğin “Somuncu Baba “ ( ki İsa`nın bir avuç yiyecekle binlerce kişiyi doyurması söyleminin karşılığıdır ) maddi dilekleri karşılar. “Tezveren Sultan” istekleri çar çabuk karşılar. “Göbek Attıran Etham Dede” ise çocuğu olmayanların şifa kaynağıdır. Yalnız burada dilekte bulunan , çocuğu olduğunda gelip mutlaka göbek atmalıdır.
6 günlük Yunanistan – Bulgaristan gezisi sırasında “inanç” ların ne kadar benzer olduğunu gördüm.
Yunanistan`da yol kenarları şapeller ( Bir karış boyunda olandan 3 metre yükseklikte olanına kadar minyatür kilise ) ile dolu. Aileler , kazada ölen yakınları için kaza yerine koyuyormuş. Şapellerin içinde İsa ve Meryem resimleri , şarap ve yanan mumlar bulunuyordu.  Mezarlıklarında her mezarda orada yatanın fotoğrafı ve kutsal başka resimler gördüm.
Bulgaristan`da ise bir manastır çevresindeki ağaçlarda renk renk bileklikler , renkli iplikler bağlıydı. Plovdiv ( Filibe ) ve Haskova`da ağaçların gövdesinin kırmızı – beyaz iplerle sarılı olduğunu ve dallarına kırmızı – beyaz iplerden yapılma bebekler bağlandığını gördüm.
Hindu olsun , Müslüman ya da hristiyan olsun benzer inançlara sahip olduğunu görünce hiç şaşırmadım.
Beni şaşırtmayanlardan biri de Selanik`te siyah çarşaf ve türbanlı iki rahibe idi. Gencecik ve uzun boyluydular. Türkiye`nin  herhangi bir  yerinde gezseler kimse tarafından yadırganmazlar.
Anlayacağınız inançların kıyafetleri de ortak…
          08 Mart 2017      22 35          

Hiç yorum yok: