18 Şubat 2017 Cumartesi

ZEUS , KESTİĞİMİZ KURBANLARI GERİ VER


Küçükkuyu`dan Adatepe`ye gidip, oradan Zeus sunağına yürüyünce manzara başımı döndürdü. Solda Ayvalık , Edremit , Akçay , Altınoluk ; hemen önümüzde Küçükkuyu ve uçsuz bucaksız Ege denizi. Arkamız İDA dağları. Hani Zeus`un ve öteki tanrıların yurdu. Zaten önümde de Zeus sunağı. Burnuma kesilen kurbanların kokusu gelmese de burada ve öteki tapınaklarda “Tanrı” lara kesilen kurbanları , sunulan hediyeleri hayal edebiliyorum. Aklıma gelenler kafamı karıştırıyor. O kurbanları Zeus yemediğine , hediyeler de Zeus`a ulaşmadığına göre ( yoksa hala yaşardı Zeus) nereye gitti? Yoksa birileri bizi kandırdı mı? Yoksa Zeus diye bir tanrı yoktu da uyanık birileri bizi kandırıp “Tanrı” adına sömürdü mü? Sahi Zeus ne oldu? Öldü mü?
Sorular bitmiyor ki. Ya yeri göğü yaratan tek tanrı Zeus`a nasıl oldu da müdahale etmedi?
Zeus`a çok kızıyorum. İnsanları yıllarca kandırdı. Kurbanlar , hediyeler istedi. Yalnız Zeus mu? Ya İDA`nın öteki tanrıları? Verdiğimiz hediyeler , kestiğimiz kurbanlar zehir zıkkım olsun, tümünü geri istiyoruz diyeceğim de aklımı başıma devşiriyorum. Ne Zeus vardı ne de öteki Tanrılar. Onları biz ya da içimizden uyanık birileri yarattı. Bizlerden bu dünyanın nimetlerinden vaz geçip öteki dünyada olmayan cennetler vaat ettiler. Biz , dünya nimetlerini kendilerine kurban olarak , hediye olarak  sunup onlara cenneti bu dünyada yaşatırken öteki dünyadaki cennet vaadi ile avunduk yüzyıllarca. Zeus ve öteki tanrılar insanları itaate alıştırırken , krallar , imparatorlar halkı ne güzel yönettiler.
Benim aklım hala Tek tanrılı dinlerin tanrısında. İDA dağındaki Zeus bir yana Afrika kıtasındaki , Amerika`nın Aztek ve İnka tanrılarına ; Budha ve öteki tanrılara neden sesini çıkarmadı acaba?
En iyisi Zeus`la konuşmak:
-Bak Zeus ,  yüzyıllarca senden korktuk , vaatlerine inandık ve tapınaklarında kurbanlar kestik , hediyeler sunduk. Lütfen bunları geri ver. Yok , bunlar sana ulaşmadıysa o zaman kurban etlerini zıkkımlanıp yutanların , hediyeleri iç edenlerin cezasını ver ki  enayi yerine konmadığımızı bilelim.
Ben böyle konuşurken birilerinin kıs kıs güldüğünü hissediyorum. Her birinin üzerinde değişik inanç işareti giysiler , başlıklar var… Galiba birileri bizi işletiyor…
           18 Şubat 2017    11 50    

Hiç yorum yok: